Pozor na peníze


Peněz bylo vytištěno v každé zemi, případně ve skupině zemí používajících tutéž měnu, určité množství. Takové, aby odpovídalo tomu, co se za ně na daném trhu nabízí, aby tyto nepřebývaly ani nechyběly, a tudíž nedocházelo ani k nežádoucí inflaci, ani k neméně nežádoucí deflaci. Peněz prostě musí být tak akorát, aby se dalo plynule nakupovat a prodávat, aby si lidé mohli i vydělávat, i za něco utrácet. A aby to fungovalo, musí se mimo jiné zabránit i tomu, aby se do oběhu dostávalo i něco, co se jako peníze jenom tváří.

formuláře a peníze

Není tedy divu, že je zakázáno falšování i pozměňování peněz. Kdyby si je totiž někdo sám tisknul a pouštěl je do oběhu, polepšil by si, přišel by k penězům pohodlně a bezpracně, ale ti ostatní by na to dopláceli, vznikala by kvůli tomu inflace, ceny by rostly, a ti férově jednající by na to dopláceli. Zatímco ti neféroví by si natiskli další hromadu peněz a měli by se.

Peníze si tedy nikdo sám tisknout nemůže a pokud by někdo taková falza měl, nesmí je vydávat za pravé peníze a používat je k placení. I to by bylo trestné. A z toho vyplývá, že bychom si peníze nejen neměli tisknout, ale také bychom si měli dávat pozor na to, co od někoho jiného přijímáme. Aby nám nakonec nezůstal nějaký ten ‚černý Petr‘ v ruce.

eura peníze

Ale ono takové falšování peněz láká. Kdekdo by si je namísto vydělávání raději jednoduše natisknul. A tak peníze nejsou jen ty pravé Nebankovní hypotéka. Co chvíli jsou v oběhu odhaleny nějaké ty padělky. Navzdory riziku odhalení se pořád někomu zřejmě vyplácí to zkoušet. Někdo si je maluje a vytváří tak více než primitivní napodobeniny, které musí poznat kdokoliv, někdo ale vytváří třeba i pouhým okem nerozeznatelné falzifikáty. A když se je podaří utratit, má falzifikátor bezpracný zisk. Dokud nespadne klec.

A proto pozor na peníze. Nemusí vám je jenom ukrást, aby vás poškodili. Někdo vás může poškodit i tím, když vám dá peníze. Totiž to, co je pouze připomíná.