Jak jsem renovoval světlomety sadou za 500 Kč.

CAREX - sada na RENOVACI plastových světlometů

Na začátek
Tohle není návod jak správně renovovat a existují i lepší sady na renovaci (dražší). Je to popis mojí první zkušenosti s renovací světlometů. Nicméně co jsem udělal je fakt levné a zvládne to každý během hodiny na parkovišti nebo zahradě. Vzhledem k tomu, že jsem to nikdy dříve nedělal a chvílemi to i vypadalo, že jsem světlo spíše zničil, mě výsledek překvapil. Pokud chcete renovovat světlomety svépomocí, tohle jsou dobře utracené peníze a zkazit to asi moc nejde evidentně :).

Pro ty kdo článek nechtějí číst, shrnutí:
FUNGUJE TO, nejsou to vyhozené peníze, viz výsledek níže.

(levá strana: umyté vydrbané světlo, tedy žádné bahno)
20180809_13003520180809_144636

Začátek:
Je vedro, venku 35 stupňů a nedá se tam být. Proto jsem se také rozhodl pro renovaci svých opravdu žlutých supertuning světlometů. Ano, dělal jsem to venku a málem jsem u toho umřel. Moje auto je GOLF 2006 1,9Tdi 77Kw. Spojka není zcela ok, ale jinak super povoz, maximální spokojenost (na lepší stejně nemám).
Ten žlutý světlomet na obrázku je opravdu žlutý, není to bahno nebo nečistoty. Je už vydrbaný, takže docela síla.

Na zadní straně krabice je návod. Není moc dlouhý a vypadá jednoduše. Nicméně i přesto jsem ho musel číst asi 10x a stejně jsem nevěděl, co kdy vlhčit, jaký kotouček použít a jak moc tlačit. Teď při psaní článku po renovaci už vím co udělám u druhého světla jinak a jak jsem měl postupovat lépe.

Co si vzít k renovaci:
1) koupenou sadu na renovaci ;)
2) vrtačku, nebo aku šroubovák s volitelnou silou/rychlostí (vypněte příklep :)) )
3) PET lahev, nebo cokoli na namočení světla, ubrousků a šmirglů.
4) Rozprašovač (jde to i tou PETkou, ale rozprašovat je lepšejší).
5) Ubrousky, hadřík, nebo toaleťák (utírání, čištění, smrkání apod.)
6) Přípravek na mytí světla, já měl Sonax vodu na mytí oken, ale klasika. Stačí Iron.

S tímhle si vystačíte, ostatní je v krabici.

Na co si dát pozor:
1) světlo neustále namáčet (tam kde ho namáčet máte.Udělejte kousek a polijte. Lepší ve dvou lidech, ale dělal jsem to sám)
2) brousit rovnoměrně (ideální nějaký úhel pohledu, kde to je vidět)
3) brousit více hranou, ne středem
4) nebrousit stále na stejném místě (vybrousíte ďulek, lepší kruhy a max 1-3 vteřiny)
5) stříká to všude, bacha na oblečení a věci kolem
6) kromě posledního kroku leštění, mějte pomalé otáčky a moc netlačte

Postup renovace:

1) dokonale umyjte světla

20180809_130008

2) podle míry vašeho zhnusení ze světel, nasaďte kotouček (je na suchý zip) určitého čísla. (Čím nižší číslo, tím vhodnější na větší poškození. Já jsem si vybral číslo 600. Ten je na větší poškození ve smyslu více než škrábance z myčky. Pokud máte jen škrábanečky z myčky jak dámička, začněte číslem 1200 a bod 3 přeskočte. Pokud začínáte jako já drsňáckým číslem 600, není potřeba kotouček ani světlomet namáčet. Při vyšší jemnosti (1200, 2000 atd.) vždy celý kotouček i se světlem namočte a udržujte namočený rozprašovačem nebo PETkou po celou dobu broušení.)

3) vyhlídněte si silněji poškozené části a obrušte je (nejde to moc dobře, jak je to na sucho). Nikdy nezůstávejte na jednom místě!! Krouživým pohybem spíše hranou a na nízké otáčky obrušujte místečka. Výsledek vypadá děsně a budete si říkat, že je světlo v prd***. Dobrá zpráva, není, jen to tak opravdu vypadá.
20180809_133507

4) začněte brousit celé světlo a lehčí poškození. Vezměte si kotouček číslo 1200 a celý ho namočte. Ponořte do vody, polijte PETkou. Vše již od teď namáčejte. Bude se to brousit také o dost lépe, docela už pohodička a větší zábava. Spíše hranou rovnoměrně vybruste namočené světlo. Co bych na druhém světle udělal jinak je, že bych si dal opravdu záležet, aby broušení bylo rovnoměrné a všude stejné. Občas jsem zvedl telefon a nevěděl pak kde jsem skončil. Je to logicky následně vidět. Né zase moc, ale když koukáte z centimetru, vidíte to!!!. Celý světlomet je dobré udělat 2x, po každém pokusu ho rychle umyjte i s kotoučkem a udělejte znovu.

5) to samé dokola jen jemnějším kotoučkem 2000. Opět namáčet a brousit rovnoměrně 2x. 
6) a znovu kotoučkem 3000. Brousit, umýt, brousit. Už to vypadá lépe co? :)

(ted by to mělo vypadat  asi nějak takto)
20180809_135703

7) skoro konečné leštění, za mě jasně nejzábavnější část. Protože to jde prostě lehce a hlavně si leštíte svojí káru vrtačkou! Pozor, nebudete chtít přestat leštit :D. Já to dělal dvakrát, v návodu píší klidně 3x. Nasaďte pěnový kotouček a dejte na něj leštící pastu. Stačí prostě máznou nějak doprostřed kotouče, žádná věda (vzal jsem prst a rýpnul). Světlo neustále polívejte, ať je mokré. A jedete, střední otáčky, střední přítlak. Píšou 3 minuty, já to dělal asi 5 minut celkem. 3x jsem polil celé světlo a 1x máznul leštěnku znovu. Až tohle skončíte udělejte to ještě znovu, ale na sucho a nepřidávejte další leštidlo. Prostě vyleštěte ten zbytek co tam máte až do úplného konce, dokud nebude světlo suché a lesklé.
20180809_14080820180809_140843

8) Voskování světla se mi zdálo zbytečné, protože bylo světlo už fakt pěkné, ale ono ejhle. Po voskování bylo fakt o dost lepší. Vezměte jeden tampon, naneste trochu vosku a vydrbejte světlo. Bude takové mastné, nechte to být 20 minut. Pak vezměte nový tampon a vyleštěte!

KONEC.

Teď je teprve vidět, kde to nebylo uděláno úplně dobře. U mě je to levá strana světla(na obrázku) a nějaké čmouhy různě po světle. Nicméně to není vůbec vidět a dělat to znovu nebudu, jsem spokojený. Dám si záležet na druhém světle, tohle sorry jako :)

20180809_144636

Tak snad vám to trochu pomohlo v rozhodnutí, jestli tuhle sadu ano nebo ne. Pokud si ji koupíte, budu rád, pokud u mě ;) (Kapu.cz)

Honza.